SAVIE je tu pre Vás!

Savie Vám prináša okamžité zľavy v obľúbených podnikoch, prevádzkach a u poskytovateľov služieb. V meste kde práve ste a práve teraz. Nielen, že podporte myšlienku zerowaste, ale podporíte aj lokálnu ekonomiku a najmä ušetríte !

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Viac ako 1 miliarda ton potravín sa vyhodí, čo prispieva k 10 % všetkých emisií skleníkových plynov

- Nová správa WWF a spoločnosti Tesco ukazuje, že 1,2 miliardy ton potravín sa stratí na farmách, okrem 931 miliónov ton vyhodených v maloobchode a pri spotrebe. - Približne 40 % všetkých vypestovaných potravín sa nezje - WWF a Tesco vyzývajú svetové vlády a potravinársky priemysel, aby v záujme zníženia strát na farmách prijali prístup "cieľ - opatrenie - opatrenie".

Viac ako 1 miliarda ton potravín sa vyhodí, čo prispieva k 10 % všetkých emisií skleníkových plynov

GLAND, ŠVAJČIARSKO, 21. júla 2021 – WWF a Tesco dnes zverejňujú novú správu Driven to Waste, ktorá vyčísľuje celkové množstvo potravín, ktoré sa stratia na farmách na celom svete, a odhaľuje, že približne 2,5 miliardy ton potravín2 sa na celom svete každoročne nezje. To je nárast približne o 1,2 miliardy ton v porovnaní so zavedenými odhadmi, podľa ktorých sa každoročne vyhodí 1,3 miliardy ton. Z týchto nových odhadov vyplýva, že približne 40 % všetkých vypestovaných potravín sa neskonzumuje, čo je viac ako predtým odhadovaných 33 %3.

Driven to Waste je prvou kvantifikáciou celkových strát potravín v poľnohospodárskych podnikoch od roku 2011. V kombinácii s aktualizovanými údajmi o stratách v dodávateľských reťazcoch a plytvaní v maloobchode a pri spotrebe máme jasnejší obraz o rozsahu potravinových strát a plytvania od farmy až po stôl, ktorý po prvýkrát ukazuje, aké je nevyhnutné, aby sa táto fáza už viac neprehliadala v úsilí o udržanie globálneho otepľovania pod 1,5 stupňa Celzia.

Na výrobu potravín sa spotrebuje obrovské množstvo pôdy, vody a energie, takže plytvanie potravinami významne ovplyvňuje klimatické zmeny – podľa predchádzajúcich odhadov tvorí potravinový odpad 8 % skleníkových plynov (GHG). Nové údaje spoločnosti Driven to Waste naznačujú, že tieto čísla sú ešte výraznejšie a poukazujú na príspevok približne 10 % všetkých emisií skleníkových plynov. To zodpovedá takmer dvojnásobku ročných emisií, ktoré vyprodukujú všetky autá jazdiace v USA a Európe.

Tlak spôsobený pokračujúcou globálnou expanziou využívania poľnohospodárskych zdrojov sa znásobuje tým, že 4,4 milióna km2 poľnohospodárskej pôdy a 760 km3 vody sa využíva na produkciu 1,2 miliardy ton potravín, ktoré sa stratia pred zberom, počas neho a po ňom alebo sa presmerujú na iné účely, ako je krmivo pre zvieratá a biopalivo. To sa rovná rozlohe väčšej ako indický subkontinent a objemu vody zodpovedajúcemu 304 miliónom olympijských plaveckých bazénov – a to nezahŕňa ďalšie zdroje použité na výrobu potravín, ktoré sa premrhajú ďalej v dodávateľskom reťazci.

Je veľmi dôležité, že pri skúmaní faktorov, ktoré prispievajú k potravinovým stratám, Driven to Waste vyvracia dlhodobý názor, že potravinové straty na farmách sú problémom len v menej bohatých regiónoch s nižšou úrovňou industrializácie. Zo správy vyplýva, že straty na jedného obyvateľa v štádiu poľnohospodárskeho podniku sú vo všeobecnosti vyššie v priemyselne rozvinutých regiónoch. Napriek vyššej mechanizácii na farmách a len 37 % svetovej populácie sa krajiny s vysokými a strednými príjmami v Európe, Severnej Amerike a industrializovanej Ázii podieľajú na celosvetovom odpade z úrody 58 %4.

„Už roky vieme, že potravinové straty a plytvanie potravinami predstavujú obrovský problém, ktorý možno minimalizovať, čo by následne mohlo znížiť vplyv potravinových systémov na prírodu a klímu. Táto správa nám ukazuje, že tento problém je pravdepodobne väčší, ako sme si mysleli,“ povedal Pete Pearson, vedúci iniciatívy globálnych potravinových strát a plytvania, WWF. „Viac ako 50 % potravín, ktoré sa neskonzumujú, sa stratí na farmách, ale nie je to problém len v rozvojových regiónoch. Driven to Waste nám ukazuje, že vo veľmi vyspelých dodávateľských reťazcoch, ako sú USA a Európa, sa na farmách stráca viac potravín na obyvateľa. Straty potravín a plytvanie potravinami, ako aj straty potravín na farmách sú celosvetovým problémom.“

Cieľ trvalo udržateľného rozvoja 12.3 hovorí konkrétne o potravinových stratách a plytvaní, ale stanovuje len merateľný cieľ znížiť plytvanie potravinami (na strane maloobchodu a spotreby) do roku 2030 na polovicu. Ciele na zníženie potravinových strát sa týkajú len obdobia po zbere, ale neobsahujú merateľné ciele. Hoci viaceré krajiny začínajú vypracúvať akčné plány na riešenie potravinových strát a plytvania potravinami, často sa sústreďujú na poslednú fázu dodávateľského reťazca, a to najmä preto, že rozsah a závažnosť problému v poľnohospodárskych podnikoch neboli doteraz plne docenené.

Program Driven to Waste, ktorý je zosúladený s osvedčeným rámcom šampiónov 12.3 Cieľ – Opatrenie – Opatrenie, teraz poskytuje zainteresovaným stranám v rámci globálnych potravinových systémov cestu k riešeniu potravinových strát a plytvania potravinami, najmä na farmách, čo je oblasť, ktorá sa doteraz prehliadala a neustále zostávala nemeraná.

Ken Murphy, generálny riaditeľ spoločnosti Tesco, povedal: „Ako priemysel musíme zvýšiť naše úsilie o riešenie problému potravinových strát a plytvania potravinami v celom dodávateľskom reťazci. V spoločnosti Tesco zverejňujeme údaje o plytvaní potravinami na každom z trhov, na ktorých pôsobíme, a spolupracujeme so 71 našimi najväčšími globálnymi dodávateľmi na znižovaní plytvania potravinami a v porovnaní s východiskovým rokom 2016/17 sme už zaznamenali zníženie o viac ako 40 %. Pomocou rámca Target-Measure-Act neustále prijímame opatrenia, od rozšírenia našich špecifikácií a predaja wonky zeleniny v našom sortimente Perfectly Imperfect až po darovanie prebytočných poľnohospodárskych produktov školám a komunitám v Keni. Tento rok bude niekoľko našich dodávateľov prvýkrát podávať správy o stratách a plytvaní potravinami z vlastných fariem.

Zdroj: https://wwf.panda.org/wwf_news/?3211466%2FOver-1-billion-tonnes-more-food-being-wasted-than-previously-estimated-contributing-10-of-all-greenhouse-gas-emissions

Foto: Unsplash